Základní informace o specifické holi pro hluchoslepé
Iveta Langrová, diplomovaná soc. pracovnice
Na základě dostupných informací lze říci, že některé evropské státy užívají k označení osoby se současnou zrakovou a sluchovou vadou červeno bílou hůl. Upozorňují tak účastníky silničního provozu na pohyb hluchoslepé (nikoli pouze zrakově postižené) osoby. Dopravní předpisy nabádají motoristy k větší opatrnosti při jejich zaregistrování. Prostřednictvím propagační kampaně jsou pak všichni občané instruováni pro případ přímého kontaktu s hluchoslepým. Cílem je prolomení bariéry nejistoty a přirozených obav ze strany veřejnosti.
Samotná výroba a typ hole se v různých zahraničních organizacích odlišuje:
- v katalogu "Access" je nabízena britskou národní institucí nevidomých - RNIB (Royal National Institute for the Blind) červeno bílá teleskopická hůl k vodícímu psu pro hluchoslepé v délce 75 cm. Jeden její dílek je barvy bílé, následující má barvu červenou, další opět bílou atd.
- ve sdělení RINB je uvedeno, že se červeno bílé hole v Anglii vyrábějí dvěma způsoby: dražší technologie spočívá v tom, že jsou obě barvy nanášeny na hůl již při výrobě. Levnější způsob je, že si hluchoslepí polepí dlouhou bílou hůl sami pomocí proužků z červené pásky.
- z všeobecnějších informací, které Sjednocené organizaci nevidomých a slabozrakých ČR po vzneseném dotazu zaslala kancelář EBU (Evropská unie nevidomých) vyplývá, že ve Francii si červeno bílé hole vyrábějí sami uživatelé, a to nalepením dvou až tří cca 10 cm červených pruhů na dlouhou bílou hůl.
- červeno bílá hůl jako symbol hluchoslepoty je rovněž propagována na internetových stránkách:
http://www.s55wilma.demon.co.uk/
http://www.sense.org.uk/html/redwhite.htm
Součástí www stránky britské organizace "Sense" (The National Deafblind and Rubella Association) (viz druhý odkaz) je fotografie muže se skládací dlouhou červeno bílou holí. Z detailního pohledu je patrno, že červené pruhy jsou umístěny vždy uprostřed každého bílého dílu hole. Šířka těchto pruhů je odhadem cca 10 cm.
Podle informace z února 1999 rozeslal ředitel kanceláře EBU všem členským zemím EBU dotazník, zaměřený právě na problematiku užívání odlišného zabarvení hole při samostatném pohybu osob, které kromě zrakové vady, mají ještě poškozen sluch. Výsledky zpracování tohoto průzkumu doposud našemu oddělení nebyly doručeny.
Výše uvedená zjištění vyvolala diskuse o technickém řešení červeno bílé hole pro hluchoslepé v současných podmínkách České republiky. Pro účely výstavy Handicap 99 byly vyrobeny tři zkušební prototypy. Tělo hole tvoří vždy tradiční pětidílná skládací dlouhá bílá hůl z dílny Ing. Svárovského. Barevných kombinací bylo dosaženo těmito způsoby:
- na druhý a čtrtý díl hole byla nanesena červená barva a nalepena dvoucentimetrová červená reflexní páska, zbývající tři díly hole byly pokryty bílou barvou a označeny bílým reflexním proužkem
- díly hole byly zabarveny shodně jako v bodě a), avšak na červená pole byla nalepena vždy bílá čtyřcentimetrová reflexní fólie a na díly bílé barvy pak červená
- na původní dlouhou bílou hůl byly v dolní části každého dílu nalepeny červené pásky o šířce 4 cm
Reflexní samolepka zajišťuje zřetelnost barevné kombinace i při osvícení hole reflektorem auta v šeru ulic.
PŘEDCHOZÍ KAPITOLA
OBSAH
NÁSLEDUJÍCÍ KAPITOLA
[Domů
| Zpět]
Náměty a připomínky zasílejte na: web@braillnet.cz
Copyright © 2001 SONS