(Přebráno z knihy Magdy Vašáryové: "...co možná nevíte o společenském chování")
Co to tedy chce?
Nic zvláštního. Jenom si uvědomit, že není vyloučeno, že zítra oslepneme, ohluchneme, nebo přijdeme o nohu a celkovou pohyblivost. Již zítra se můžeme octnout na druhé straně. A tak se k těm, kdo nás předešli, chovejme tak, jako bychom chtěli, aby se v budoucnu všichni chovali k nám.
Podejme jim pomocnou ruku, pokud nás o to požádají, a dejme jim náskok.
Vyrovnejme handicapy.
A pak se s nimi utkejme v normální lidské hře na život.
Oni přece mohou také dát něco nám. Kus svého životního optimismu například.
Přestaňme se k nim chovat jako k malomocným. Oni žijí se svými handicapy a my také se svými, které si nepřipouštíme a zakrýváme je přede všemi i před sebou.
Zvlášt' odpudivou praxi pěstují všelijaké paničky, které se starají, aby je bylo dobře vidět, když hladí po vlasech vzteky bezmocné dospělé lidi na vozíčku. Soucit z nich teče po litrech a pak se na podlaze rozkládá a smrdí.
Handicapovaní lidé nepotřebují náš soucit, ten si nechme do seriálů a pro umírající. Jinak jsme všichni stejní a ještě pořád živí.
Jeden z nich, Pišta, házel poslední pokus na olympijském stadiónu v Atlantě. Šlo o zlato.
Všichni jsme mu drželi palce a ti, kdo je neměli, drželi alespoň v duchu. Křičeli jsme "hip, hip, hurá" a "Pišto, nedej se" a podobné emocionální nepotřebné rady. Jenom moje sousedka na vozíku, Pištova kolegyně, se nadzvedla na rukou a zařvala do soustředěného ticha stadionu: "Pišta, jestli to nehodíš, přisámbůh vstanu."
Pointa?
Pišta hodil a jel si pro zlato. Pak mi v letadle, když jsme se smáli, sdělil: "Ona je to taková herdekbaba, že jsem to raději hodil, no ne?"