X. Mezinárodní soutěž
nevidomých a slabozrakých hudebních interpretů 2003

SOUTĚŽNÍ PODMÍNKY:
  1. Soutěž se bude konat v Praze v únoru nebo březnu 2003. Přesné datum bude všem zájemcům včas oznámeno.

  2. Soutěž zajišťuje Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR (dále jen SONS). Veškerou korespondenci související s vyhlášením a zajištěním soutěže vyřizuje: SONS, sekretariát soutěže, Karlínské nám. 12 , 186 03 Praha 8. Tel. 02/2481 7393, fax. 02/2481 8398, e-mail: szahr@quick.cz

  3. Mohou se jí zúčastnit nevidomí nebo slabozrací hudební interpreti, kteří dosáhnou ke dni zahájení soutěže nejméně 16-ti a nejvýše 35-ti let věku a vyhoví všem podmínkám soutěže.

  4. Pro účast je rozhodující stupeň zrakové vady, který je podmínkou pro členství ve svazech nevidomých a slabozrakých, ověřený lékařským potvrzením.

  5. Soutěže se nemohou zúčastnit vítězové jejích minulých ročníků.

  6. Cestu do místa konání soutěže a zpět si hradí každý účastník sám. SONS hradí pozvaným účastníkům ubytování a stravu po dobu účasti v soutěži. Soutěžícím, kteří nepostoupí do dalšího kola, končí účast v soutěži v den posledního vystoupení. Pokud budou chtít průběh soutěže dále sledovat, pak si další pobyt v místě konání soutěže ode dne následujícího po vyhlášení výsledků hradí ze svých prostředků. SONS dále uhradí účastníkům výlohy spojené s doprovodem jedné osoby (za stejných podmínek jako soutěžícím). Pokud bude soutěžící požadovat vlastního korepetitora, zajistí mu pořadatel ubytování a stravování na náklady soutěžícího, pokud nebude korepetitor zároveň jediným průvodcem nevidomého.

  7. Přihlášky do soutěže se zasílají ve dvou etapách:
    1. Předběžné přihlášky se zasílají na výše uvedenou adresu SONS, nejpozději do 31. 5. 2002.
    2. Závazné přihlášky se přijímají nejpozději do 31. 10. 2002. Rozhodující je datum poštovního razítka. Závazné přihlášky na příslušných formulářích, které zašle zájemcům pořadatel, budou obsahovat vedle osobních údajů i zvolený soutěžní program všech tří kol. Soutěžící, kteří budou hrát skladby s doprovodem klavíru a nemají vlastního korepetitora, požádají v přihlášce o jeho přidělení pořadatele.
      Po uzávěrce soutěže bude přihlášeným oznámeno, zda vyhovují podmínkám soutěže. V kladném případě budou pozváni a bude jim zaslán pracovní plán soutěže i pokyny pro cestu, ubytování a stravování.
      Společně se závaznou přihláškou uhradí vybraní soutěžící do 31. 12. 2002 zápisné ve výši 1.000 Kč na číslo účtu, které bude uvedeno v přihlášce. Bez složení zápisného nebude přihlášenému umožněna účast v soutěži.
      Zápisné se za žádných okolností nevrací.
    3. Při prezenci před zahájením soutěže prokáží soutěžící úředním dokladem svou totožnost, stáří, předloží doklad o zaplacení zápisného a seznam skladeb pro jednotlivá kola, které hodlají prezentovat (pouze v případě, že jsou v něm změny oproti předem zaslanému seznamu). Seznam skladem odevzdaný při prezenci je závazný a nelze jej již měnit.

  8. Soutěž je vypsána pro obory:
    flétna lesní roh kontrabas
    hoboj trombon klavír
    klarinet housle akordeon
    fagot viola kytara
    trubka violoncello zpěv

    1. 1.kolo: limit 10-15 minut
         1.1. skladba z období baroka nebo klasicismu
         1.2. libovolná skladba kteréhokoliv slohového období s výjimkou toho, z něhož pochází skladba zvolená v bodě 1.1.
         Příklad:
          1.1. = sonáta z období klasicismu
          1.2. = skladba barokní, romantická, 20.století
    2. 2.kolo: limit 15-20 minut
         2.1. skladba od romantismu do současnosti
         2.2. libovolná skladba kteréhokoliv slohového období s výjimkou toho, z něhož pochází skladba zvolená v bodě 2.1.
         Příklad:
         2.1. = skladba období romantismu
         2.2. = skladba barokní, klasická,20.století
    3. 3.kolo: limit 15-30 minut
         libovolná skladba podle uvážení interpreta

    Podmínkou je zařazení alespoň jedné skladby 20. století v některém ze soutěžních kol.
    Účastníkům soutěže se doporučuje, aby v 1. kole prezentovali virtuózní skladbu charakteristickou pro daný obor a ve 3. kole velkou cyklickou, nebo rozsáhlejší jednovětou skladbu, případně více jednotlivých skladeb v oboru zpěv.
    Soutěžící může zahrát zvolenou skladbu pouze v jednom kole. Hra zpaměti je ve všech kolech povinná.
    Soutěžící v oboru kytara a akordeon mohou zařadit do některého z kol i skladbu s doprovodem klavíru. Ostatní nástroje soutěží výhradně s doprovodem klavíru, soutěžící může ovšem zařadit i skladby bez doprovodu.

    První kolo je vylučovací. Pořadí soutěžících v jednotlivých soutěžních oborech je určeno losem nejméně 12 hodin před zahájením .
    Druhé kolo soutěže je rovněž vylučovací. Vylosování druhého kola navazuje na vyhlášení výsledků kola prvního.
    Třetí kolo (finále) se losuje bezprostředně po vyhlášení výsledků druhého kola a následném rozhodnutí poroty o postupujících.

  9. Nástroje hrající s doprovodem klavíru mají nárok na korepetice:
    pro 1.kolo celkem 45 minut
    pro 2.kolo celkem 60 minut
    pro 3.kolo celkem 90 minut

  10. Soutěž je pro všechny obory společná a je dotována třemi cenami. O nich rozhodne porota, která má právo ceny rozdělit, neudělit, případně udělit ceny mimořádné a čestná uznání. Nejvíce však částku 70 000 Kč.
    1.cena 10 000 Kč
    2.cena 7 000 Kč
    3.cena 4 000 Kč

  11. Porotu jmenuje pořadatel podle oborů, přihlášených do soutěže a je 12-ti členná. Její polovinu tvoří porotci ze zahraničí. Ze dvou místopředsedů je vždy jeden ze zahraničí. Nejméně jednu třetinu tvoří porotci zrakově postižení.
    Jmenovité složení poroty je oznámeno při zahájení soutěže. Práce poroty se řídí vnitřním jednacím řádem. Jednání poroty i bodování jsou důvěrná a nezveřejňují se. Rozhodnutí poroty je konečné a není proti němu odvolání.

  12. Všechny výkony soutěžících se nahrávají pro potřebu poroty.

  13. Laureáti soutěže vystoupí na slavnostním koncertu, kde jim budou předány ceny a čestná uznání. Za toto vystoupení jim nepřísluší honorář. Těm,kdo se závěrečného ceremoniálu a koncertu osobně nezúčastní bez uvedení závažného důvodu, nebudou ceny (titul laureáta, čestné uznání a peněžitá odměna) uděleny.

  14. V případě vyššího počtu účastníků přihlášených z jednoho státu může pořadatel provést jejich užší výběr. Rozhodnutí o výsledku tohoto výběru bude přihlášeným sděleno po uzavření závazných přihlášek. Nejpozději do 30. 11. 2002.

  15. Úředními jazyky soutěže jsou čeština a angličtina. Všichni účastníci se vyzývají k zabezpečení si podmínek ke komunikaci v uvedených jazycích. Pořadatel může zajistit tlumočení do dalších jazyků na náklady žadatele.

  16. V případě jakýchkoliv nejasností je rozhodující znění podmínek v českém jazyce.

Zpět



Copyright © 2002 SONS