Myšlenka uspořádat interpretační soutěž nevidomých a slabozrakých (dále je NS), vznikla v rámci 25. výročí založení Konzervatoře pro zrakově postiženou mládež v Praze. Dobrou úrovní soutěže, která se konala v r. 1973, propagovala škola trvalý význam hudby pro NS jako důležité složky jejich estetické výchovy i výchovy k hudebnímu pedagogickému povolání.
Původně interní školní záležitost přinesla řadu pozitivních výsledků, které dávaly příležitost k využití rozvíjení hudebnosti na vyšším stupni a to v oblasti organizační. Soutěž vzbudila zájem odborníků, kteří spolupracovali se školou jako porotci. Konzervatoř proto usilovala o podporu při pořádání dalších soutěží. Vyhovění žádosti položilo základy k nové kulturní tradici NS interpretů - instrumentalistů, pěvců a později i skladatelů. Soutěže si od počátku vytkly za úkol rozvíjet a podporovat snahu o profesionální zdokonalování účastníků a vytvářet u nich předpoklady k vyššímu společenskému uplatnění.
I. Mezinárodní soutěž nevidomých a slabozrakých hudebních interpretů (dále jen interpretační soutěž) se uskutečnila v srpnu 1975 v Praze. Z národního kola se do ní kvalifikovalo 30 žáků konzervatoře a několik jejích absolventů. Soutěžící vyslaly též organizace nevidomých a slabozrakých z Maďarska, bývalé NDR a Polska. Porotě předsedala doc. Olga Boldocká.
II. ročník interpretační soutěže se konal v r. 1978 za účasti soutěžících ze SSSR. Mezinárodní porotě, v níž zasedli zástupci Polska, Norska a SSSR, předsedala opět doc. Olga Boldocká. Peněžité ceny vítězům poskytl Český hudební fond, který tak činí až dosud.
V pořadí III. interpretační soutěž se uskutečnila o tři roky později v rámci Mezinárodního roku invalidů, což přispělo ke zvýšenému zájmu zahraničních účastníků.
IV. ročník se již poprvé uskutečnil mimo Prahu. Městské organizace a instituce v Mariánských Lázních vytvořily v březnu r. 1985 velmi příznivé podmínky pro pořádání soutěže. Tříkolové vylučovací soutěže se zúčastnilo 24 interpretů včetně 7 cizinců. Obohacením se stal koncert západočeského symfonického orchestru, na kterém vystoupil jako sólista také člen poroty - nevidomý houslista Takayoshi Wanami z Japonska.
V. ročník soutěže (1988) se opět konal v Mariánských Lázních, tentokrát jako připomínka 40. výročí vzniku Konzervatoře pro zrakově postiženou mládež v Praze, spolupořadatelky soutěže. Město Mariánské Lázně přijalo tuto soutěž a přiřadilo ji ke svým mezinárodním hudebním festivalům. Předsednictví poroty se ujal Milan Etlík, profesor Hudební fakulty AMU.
Interpretační soutěž pokračovala VI. ročníkem v r. 1991. Funkci pořadatele převzala Asociace nevidomých a slabozrakých ČSFR, tehdy již (po 40 letech) samostatná organizace nevidomých a slabozrakých za podpory Ministerstev kultury i Českého hudebního fondu a řady sponzorů. S Asociací spolupracoval také výbor dobré vůle Olgy Havlové. Na počest sponzorů byl uspořádán benefiční koncert v Rytířském sále Valdštejnského paláce v Praze. Tento ročník soutěže byl věnován 60. výročí smrti českého nevidomého hudebního skladatele Stanislava Sudy, jehož dílo uvedl na svém koncertu Západočeský symfonický orchestr. Jako sólista vystoupil vítěz I. ročníku, klarinetista Jan Budín. Soutěž byla velmi vyrovnaná a účinkující kvalitně připraveni. Mezinárodní porotě předsedal docent Hudební fakulty AMU a vynikající pianista Peter Toperczer.
VII. ročník této soutěže se uskutečnil koncem února v roce 1994. Vyhlásila jej Federace nevidomých a slabozrakých ČSFR na sklonku roku 1992, organizačně ji však zajišťovalo Společenství organizací nevidomých a slabozrakých ČR za přispění mnoha sponzorů, kteří se podíleli buď finančně či nezištně. Na soutěž se sjelo 30 instrumentalistů a pěvců z České republiky, ale též ze Slovenska, Polska, Litvy, Běloruska, Ruska, Německa, Velké Británie, Španělska a Japonska. Porotě předsedal docent Hudební fakulty AMU v Praze pan Miroslav Langer.
V rámci sedmého ročníku soutěže se uskutečnila také Mezinárodní konference o hudebním vzdělávání a jeho využití v životě nevidomých a slabozrakých.
VIII. ročník (1997) byl uspořádán již Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých ČR a mezi významnými jeho hosty se objevil také prezident Evropské unie nevidomých pan John Wall z Velké Británie. Mezinárodní porotu řídil docent pražské AMU pan Radomil Eliška. Soutěž obohatili i účastníci z Taiwanu Hsu Ya - Hui dokonce spolu s Rusem Vadimem Titovem zvítězila.
Soutěž se svým vývojem dostala na křižovatku, kdy se pro ni malé lázeňské město Mariánské Lázně stalo těsným. Po dohodě s představiteli Konzervatoře Jana Deyla a díky shodě okolností, že IX. ročník soutěže se uskutečnil v roce 2000, kdy si tato instituce připomenula 90. výročí vzniku ústavu zabývajícího se systematicky hudebním vzděláváním nevidomých a slabozrakých v České republice, vrátila se opět do Prahy. Tato celosvětově výjimečná akce byla rovněž zařazena do programu kulturního života Prahy - Praha evropské město kultury 2000. Významnou akcí, která IX. ročník provázela bylo vystoupení Západočeského symfonického orchestru z Mariánských Lázní, který v duchu tradice pořádání koncertu pro veřejnost, přednesl významné dílo z dílny nevidomých hudebních skladatelů. V roce 2000 tento orchestr přednesl Keltskou symfonii španělského nevidomého hudebního skladatele Juana Besteira. Tomuto představení byl kromě autora přítomen také velvyslanec Španělska v Praze a delegace Španělské národní organizace nevidomých (ONCE).
SONS ČR podporuje také NS hudební skladatele. Ti mají příležitost zaslat svá nová díla rovněž ve tříletých intervalech, které předcházejí ročníkům interpretačních soutěží. Skladatelské soutěže jsou organizovány tak, aby byly uzavřeny ke Dni bílé hole ( 15. října ) roku, který předchází roku konání interpretační soutěže. Nejlepší skladby jsou po vyhodnocení odbornou porotou pak ve světové premiéře uvedeny právě při zahájení interpretační soutěže za účasti pozvaných autorů. O mezinárodní skladatelskou soutěž je stále rostoucí zájem, zejména v zahraničí. Svědčí o tom i skutečnost, že všechny ceny dosavadních ročníků těchto soutěží obdrželi cizinci. Ceny dotuje rovněž Český hudební fond. Dosud se uskutečnilo osm ročníků a to v letech 1978, 1981, 1984, 1987, 1990, 1993, 1996 a 1999.