Projekt je realizován ve středisku sociální pomoci Úpice. Hlavní pracoviště tohoto střediska nadále zůstává v pronajatém areálu bývalé mateřské školy a.s. Juta Úpice. Větší pracovní plocha umožnila zkvalitnění a především zrychlení třídění sbírkových materiálů a jejich expedici. Dále využíváme 2300 m2 skladových ploch v různých objektech v Úpici a okolí. Nadace DM SKSP Úpice předala OS do užívání vlastní objekt bývalé prodejny Konzum Radeč, který je též využíván jako sklad.
Středisko nadále zajišťuje svoz sbírkového materiálu z celé republiky: - oděvy, prádlo, obuv pro děti, chlapce a dívky, pánské, dámské - hračky, školní potřeby - hygienické potřeby, zdravotnický materiál - domácí potřeby (nádobí, sklo, porcelán, strojky pro domácnost, radiopřijímače, televizory) - nábytek všeho druhu - veškerý ostatní materiál |
Materiál do Úpice dovážejí jednotlivci i organizace také vlastními prostředky. Vzhledem ke zdražení poštovného došlo oproti loňskému roku ke snížení zásilek doručených poštou.
Většinu materiálu ale získáváme denním svozem vlastní a sjednanou dopravou, s tím, že poměr vlastní dopravy již převaluje dopravu nakupovanou. Jsme jediné středisko tohoto charakteru v republice, které se takto kompletně zabývá přijímáním materiálů, jejich tříděním, opravami, skladováním a expedicí. Vedeme důslednou evidenci všech dárců materiálu i finančních prostředků - současně evidujeme více jak 45 000 občanů a organizací z celé republiky.
Poskytování materiální pomoci |
---|
1. jednotlivým občanům v celé České republice: - nezaměstnaní - zdravotně a tělesně postižení - starobní a invalidní důchodci - pěstounské rodiny, osamělé matky, náhradní rodinná péče - jednotlivci sociálně potřební - bezdomovci a uprchlíci - propuštění vězni |
2. zařízením: - ústavy sociální péče pro mentálně a tělesné postižené - diagnostické ústavy - dětské domovy - domovy důchodců - domovy s pečovatelskou službou, pečovatelské služby - zařízení občanských a křesťanských nevýdělečných iniciativ - azylové domovy - zvláštní zařízení pěstounské péče - nápravně výchovné ústavy |
Nový projekt uskutečňovaný od března 1995. Jedná se o zařízení pro krátkodobé i dlouhodobé ubytování bezdomovců ochotných podlet se prací na činnosti Střediska sociální pomoci (práce ve středisku je podmínkou pro ubytování a další péče o bezdomovce). Rok 1997 znamenal významnou změnu v podmínkách ubytování a péče o tuto skupinu občanů.
Díky podpoře a finančnímu grantu holandských nadací byla v lednu 1997 zahájena generální oprava domu s vestavbou půdních prostor s clem zvýšení kapacity na 36 ubytovaných a výrazným zlepšením ubytovacích podmínek. Předání di1a bylo uskutečněno v srpnu 1997. Ubytovna je využívána pro muže a ženy, kteří se ocitli z různých důvodů bez zázemí. V roce 1997 bylo přijato celkem 97 bezdomovců, kteří v zařízení pobyli kratší či delší dobu. Průměrně je m8sičně obsazeno 29 lůžek. Součástí ubytovny je i azylový byt 1 + 1, který slouží ke krátkodobým pobytům pro matky s dětmi v krizové situaci (konflikt v rodině a pod.). V roce 1997 nebyl využit z důvodu přestavby.
V rámci komplexní péče o bezdomovce se podařilo stabilizovat ve středisku v trvalém pracovním poměru 11 občanů a u dalších 7 je předpoklad dlouhodobějšího pobytu. Již 5 osobám se podařilo zajistit jiné bydlení a práci v podnicích na Úpicku. Péče střediska představuje nejen poskytování základních potřeb života (ubytování, hygiena, oblečení, strava), ale středisko těmto lidem především zajišťuje pracovní příležitost - možnost pracovní integrace a nabízí jím trvalou poradenskou ,~ informační službu, individuální psychologické a duchovní poradenství, pomoc při vyřizování osobních dokladů, občanství a pod. a tím usnadňuje jejich návrat do občanské společnosti.
Zprostředkovává výpomoc starším občanům, nemocným lidem, lidem odkázaným na pobyt doma, lidem bez pomoci příbuzných, ale i všem ostatním, kteří si nedokáží sami poradit ve stresových a krizových situacích (opravy, jednání s úřady ....), těm, kteří se nedokáží orientovat v nových životních situacích a nebo i jinak vypjatých a mimořádných situacích. Podaná ruka také slouží i jako duchovní a psychologická poradna. Značná část kapacity služby je věnována bezdomovcům (zajišťování dokladů, vyřizování státního občanství, vyřizování různých osobních záležitostí na úřadech apod., psychologická a duchovní péče).
Uzavřený stacionář byl přes léto využit jako ubytovna brigádníků a účastníků hudebních kurzů. Ubytovna splňuje požadavky mezinárodní normy na ubytovny typu Hosti (Herberk). Celková kapacita 47 míst (2 a 3 lůžkové pokoje + společné ložnice á 10, snídaňové kuchyně, ledničky, TV, společenská místnost, uzamykatelné skříně pro každého hosta).V letním období je ubytovna využívána pro pobyty dětí (hudební kurzy) a pro pobyty zahraničních studentů - brigádníků (MBT).Tato aktivita byla ukončena k 31.8.1997 a prostory v areálu MŠ byly využity pro pracovní zázemí celorepublikové banky (třídění, expedice oděvů, prádla a obuvi) protože jde o samostatný prostor je využíván pro pracovní adaptaci bezdomovců.
Uvedené aktivity jsou součástí projektu celorepublikové banky oděvů a výrazně pomáhají uspokojování materiálních potřeb občanů.
Výdejna a prodejna obnošeného šatstva, obuvi a dalších materiálů (Úpice, Sychrov, 3. května)
Slouží po dva dny v týdnu veřejnosti z Úpice i okolí. Lidem s dokladem o sociální potřebnosti jsou zde věci vydávány za formální poplatek. Ostatním občanům jsou ceny stanovovány s přihlédnutím k jejich sociální situaci - nejde o obchod ve smyslu zákona - ceny jsou nezávislé na skutečné hodnotě zboží, a jsou chápány jako osobní příspěvek (dar) kupujícího na sociální činnost střediska.
Výdejna a prodejna obnošeného šatstva, obuvi a dalších materiálů (Úpice, nám.T.G.M. 32)
Pracuje za stejných podmínek jako výdejna na Sychrově.
Výdejna a prodejna obnošeného šatstva, obuvi a dalších materiálů + sběrna prádla (Červený Kostelec, ul. Manželů Burdychových)
Vznikla ve spolupráci s náboženskou obcí CČSH v červeném Kostelci a za finanční pomoci MÚ červený Kostelec v listopadu 1993 v pronajatých prostorách. Nyní je využíván nový prostor v nájmu, neboť náboženská obec CČSH neumožnila využití svých prostorů. Sběrnu prádla využívají především sociálně potřební důchodci a občané s nižšími příjmy.
Prádelna a opravna prádla (Úpice, Svornosti 1022)
Praní a opravy sbírkových materiálů a k tomu služba veřejnosti byla soustředěna do hlavního pracovního prostoru střediska. Praní a opravy prádla jsou zde sociálně slabým občanům a důchodcům poskytovány téměř za polovinu běžné ceny - hradí pouze 40% provozních nákladů (18, Kč/kg suchého, vypraného, vyžehleného a opraveného prádla). Praní a opravy prádla pro ostatní občany a podniky je cenově na úrovni prádelen v oblasti. Volná kapacita je využívána k praní a opravám sbírkových materiálů.
Tato aktivita vznikla z neřešeného problému s nakládáním odpadových surovin získaných ze sbírkového materiálu (papírové krabice, igelitový odpad, textil značně potrhaný, zašpiněný a jinak dále nepoužitelný). Aktivita rovněž řeší, že v oblasti Úpicka se jinou firmou nevykupuje zmíněný odpad. Proto pracoviště funguje jednak jako výkupna sběrového materiálu v regionu a jednak jako pracoviště ke zpracování vlastního odpadu.
Výrobní a obchodní problematika je složitá v tom, že se v průběhu roku mění dodavatelsko-odběratelské vztahy a ceny při prodeji. Proto jsou období, kdy naše činnost nepřináší výnosy z činnosti ale naopak ztráty.
Středisko zabezpečuje každoročně přímé humanitární zásilky do zahraničí potřebným lidem v jednotlivých zemích. Materiál pro tuto pomoc je shromažďován ve středisku za předpokladu, že jsou uspokojeny všechny požadavky občanů v ČR. Přes tuto skutečnost jsme schopni každoročně vytřídit a expedovat více jak 600 tun materiálu (oděvy, prádlo, obuv, domácí potřeby, nábytek), které již nejsou potřebné v ČR a mohou být poskytnuty do zahraničí. Zásadním problémem střediska je, že tento materiál je schopno středisko pro expedici připravit, ale není schopno jej vlastními náklady na místo dopravit. Proto využíváme spolupráce neziskových organizací a do budoucna očekáváme i pomoc formou příspěvků sponzorských firem.