Organizovaný sport zrakově postižených v České republice

 

U základů českého sportu zrakově postižených (ZP) se setkáváme se šachovým klubem nevidomých Stela, který byl založen v r. 1929 skupinou chovanců Kláro­va ústavu v Praze. Klub se záhy zapojil do Pražské župy šachistické a zúčastňoval se regulérně jejích sou­těží. Příkladu šachistů z Klárova ústavu následovali v roce 1936 šachisté z pražského Deylova ústavu, později pak založili Klub nevidomých šachistů i cho­vanci Slepeckého ústavu v Brně. Činnost klubů ve sle­peckých ústavech byla značně omezována ústavními předpisy, skutečným průlomem šachového hnutí nevi­domých na veřejnost a jedním z prvních pokusů o společenskou integraci zrakově postižených bylo za­ložení Šachového klubu Podpůrného spolku samostat­ných slepců (PSSS), k němuž došlo r. 1943 v Praze. Šachový klub PSSS se v r. 1949 spojil s tělesně a slu­chově postiženými šachisty, čímž byl vytvořen Šachový klub Ústřední jednoty invalidů, který měl klubovnu v Křemencově ulici v Praze. V padesátých letech byla založena tradice Celostátních šachových turnajů nevi­domých šachistů v rekreačním středisku Svazu invali­dů v Hodoníně u Kunštátu. V r. 1958 zavítala výpra­va našich šachistů do Moskvy k mezinárodnímu utká­ní se sovětskými nevidomými šachisty. Významnou úlohu v počátečních desetiletích rozvoje organizované­ho šachu nevidomých v Československu sehrál Jan Krejča (1900-1978), který byl nejen výborným ša­chistou a organizátorem šachového hnutí, ale i dlou­holetým vedoucím šachové přílohy časopisu Zora.

Padesátá léta se vyznačovala nástupem lehké atle­tiky. V r. 1952 se z iniciativy L. Nopa, učitele školy pro nevidomé v Praze na Hradčanech a D. Hanáka z brněnské školy pro nevidomé, poprvé uskutečnily lehkoatletické závody žactva škol pro zrakově posti­žené (Praha, Brno, Levoča). První ročník těchto závo­dů se konal korespondenčně (na dálku), od roku 1953 se pak tyto závody konaly vždy na závěr škol­ního roku v některém středisku slepeckého školství jako přímé soutěže. Postupně se do závodů zapojily i školy II. cyklu (učňovské školy a Konzervatoř pro ZP) a školy pro slabozraké (Litovel, Opava, Bratislava, Praha). Závody bývaly zahajovány hromadnými prostnými vystoupeními nevidomých cvičenců, později se připojily další sporty (např. golbal). Česko­slovensko se stalo průkopníkem mezinárodních spor­tovních styků ZP mládeže, když v r. 1956 uspořáda­lo Mezinárodní lehkoatletické závody žactva škol pro nevidomé z Československa, Maďarska, Polska a NDR. Tyto závody inspirovaly Všeruskou organiza­ci nevidomých k uspořádání Mezinárodních lehko­atletických závodů ZP mládeže v Leningradě, kterých se zúčastnila reprezentační družstva Ruska, Česko­slovenska, Polska, Maďarska, Rumunska a NDR. Na­ši závodníci tehdy dosáhli vynikajícího úspěchu, když obsadili druhé místo za prvními Rusy.

Sportovní aktivity zrakově, ale i tělesně a slucho­vé postižených v padesátých letech metodicky i or­ganizačně zajišťovala Celostátní komise pro řízení tělovýchovy a sportu defektních sportovců při ÚV ČSTV. S rozšiřováním členské základny a narůstá­ním počtu oddílů i sportů vystupovala stále naléhavěji otázka pevnější organizace sportu zdravotně po­stižených. Tuto úlohu převzala Sekce defektních sportovců ÚV ČSTV, která byla založena 6. ledna 1961. Do Sekce vstoupili zrakově, tělesně a slucho­vě postižení sportovci. Předsedou Sekce se stal V. Boubín. Sekci řídil 1O členný výbor, ve kterém měla každá kategorie sportovců dva zástupce. Specifické záležitosti jednotlivých kategorií řešily komise. První komise ZP sportovců byla ustavena ve složení: Tyl, Baňas, Gabriel, Benda, Jelínek, Januška, Nop, Trčila a Zoričák. V komisi ZP sportovců byly zastoupeny oddíly z Prahy, Brna, Ústí n. L., Bratislavy a Levo­če. Ve výčtu provozovaných sportů jsou uváděny: šach, plavání, turistika a veslování. Záhy si získala zastoupení i lehká atletika.

V období let 1968-1969 zaznamenalo významné změny i sportovní hnutí zdravotně postižených. Sek­ce defektních sportovců se rozdělila na dva svazy. Neslyšící sportovci si ustavili vlastní svaz, zatímco zbývající dvě kategorie založily svaz společný. Usta­vující konference Svazu tělesně a zrakově postiže­ných sportovců se konala 6. června 1970.

V sedmdesátých letech byly založeny další pohybo­vé sporty ZP - plavání, lyžování, kuželky a rollbal (poz­ději transformován na golbal). Činnost ZP sportovců v jednotlivých sportech zajišťovali zejména V. Hron, J. Reichel, V. Procházka, V. Matějka. K oddílům v Pra­ze, Brně a Ústí n. L. se postupně přidávaly nové od­díly v Ostravě, Lovosicích, Karlových Varech, Mladé Boleslavi, Chebu, Zlíně, Olomouci, Vracově atd.

V r. 1981 - Mezinárodním roce invalidů - se Svaz tělesně a zrakově postižených přejmenoval na Svaz invalidních sportovců (SIS). Po založení IBSA (Mezi­národní asociace nevidomých sportovců) v dubnu 1981 v Paříži se sekce ZP sportovců SIS kategoricky dožadovala členství Svazu v této organizaci, tento požadavek však po léta narážel na nepřízeň vedení Svazu a ČSTV, které se zdráhaly řádně platit člen­ské poplatky IBSA. Přesto IBSA členství Českoslo­venska v praxi uznávala a proto se ZP sportovci ČSSR zúčastňovali mezinárodních soutěží ZP spor­tovců, pokud se nejednalo o větší finanční nároč­nost. Od roku 1980 se začala výrazněji rozvíjet i vykonnostní turistika zrakově postižených. ZP turisté se začali pravidelně zúčastňovat Celostátních srazů zdravotně postižených turistů, jejichž tradice byla založena v r. 1980 v Rožnově pod Radhoštěm. Ke dni 18. 9. 1983, kdy se konala IV. konference SIS, registrovala sekce ZP sportovců SIS 750 členů ve třech specifických tělovýchovných jednotách a 15 oddílech.

Dne 25. dubna 1986 přijalo předsednictvo SIS ÚV ČSTV rozhodnutí iniciovat založení Českého svazu zdravotně postižených sportovců. Výchozí materiál pro ustavení tohoto národního svazu byl schválen předsednictvem ČÚV ČSTV 13. října 1986. Ustavu­jící konference Českého svazu zdravotně postižených sportovců se konala v červnu 1987. Předsedou sva­zu se stal PhDr. P. Klíma, předsedou sekce ZPS byl zvolen Z. Horák. Ustavení národního svazu zdravot­ně postižených sportovců rozšířilo materiální zdroje a obohatilo soutěžní systém sportu zrakově postiže­ných v České republice. Od roku 1988 již byly v řa­dě sportů pořádány pravidelně republikové přebory zrakově postižených.

Ve znamení prohlubujícího se politicko společenského konfliktu v Československu se 17. září 1988 konala V. konference SIS, která zvolila předsedou Svazu MUDr. V. Smetanu. Předsedou sekce ZPS se stal PhDr. J. Reichel. V důsledku byrokraticko politického nátlaku ze strany sekretariátu ÚV ČSTV do­šlo ke sloučení Svazu invalidních sportovců se Sva­zem neslyšících sportovců pod názvem Svaz zdravot­ně postižených sportovců (SZdPs) ČSTV. Nový svaz registroval 100 oddílů a TJ s celkovým počtem 5 000 členů. Sekce ZP sportovců se podílela na celkovém počtu členů tohoto svazu pouhými 15 procenty. Dal­ší činnost SZdPs ČSTV byla poznamenána stále hlubšími rozpory mezi funkcionáři a orgány jednotlivých kategorií, nakonec i rozkladem ČSTV. Situace si vynutila mimořádnou konferenci SZdPs, která se sešla 17. 2. 1990. Konference nedospěla k jedno­značným společným rozhodnutím o dalším osudu Svazu. Vývoj pak na základě různých jednání a ini­ciativ dospěl k utvoření samostatných svazů jednot­livých kategorií sportovců.

Ustavující Valná hromada Českého svazu zrakově postižených sportovců (ČSZPS) se konala 9. února 1991. Předsedou Svazu byl zvolen V. Procházka. ČSZPS si zajistil právní subjektivitu, přihlásil se však do Unie zdravotně postižených sportovců, jejíž sekretariát mu poskytoval administrativně organizační servis. Na Slovensku vznikla obdobná organi­zace pod názvem Sekce nevidomých a slabozrakých sportovců. Oba svazy utvořily Federaci vizuálně han­dicapovaných sportovců ČSTV jako zastřešující orga­nizaci pro zajišťování státní reprezentace sportu zra­kově postižených. Federace však zanikla na podzim 1993 v důsledku rozdělení Československa.

První Valná hromada ČSZPS po zrušení Federace vizuálně handicapovaných sportovců ČSTV se kona­la 30. ledna 1993. Předsedou Svazu byl zvolen A. Hamrozi z Baníku Ostrava. ČSZPS v současné do­bě registruje zhruba 500 sportovců a turistů, kteří se sdružují a provozují svou činnost ve dvou specifických jednotách a 22 oddílech. Oddíly a kluby ČSZPS provozují tyto sporty: lehká atletika, plavání, golbal, lyžování (běžecké i sjezdové), kuželky, šachy, cyklistika, aplikovaný stolní tenis a turistika.

 

Sídlem ČSZPS je Praha

Mezi stadióny 40

160 17 Praha 6 - Strahov